1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

darowizny

Błogosławiony Honorat bliżej ludzi …

PUŁTUSK - Niecodzienna uroczystość odbyła się w środę 18 października br. w Pułtusku. Bohaterem uroczystości był błogosławiony Honorat Koźmiński. W miejskiej Galerii Sztuki „4 Strony Świata” została otwarta wystawa o życiu i działalności ojca Honorata z okazji przeżywanego roku dziękczynienia za jego Osobę.

 

Wystawę zatytułowaną … krzyż to księga życia, to droga jedyna … Bł. Honorat Koźmiński w służbie Bogu, ludziom i Ojczyźnie, zorganizowała Pułtuska Biblioteka Publiczna wraz ze wspólnotą naszych sióstr. Wystawę tworzą plansze, przygotowane przez organizatorów, przedstawiające życie i zakonotwórczą działalność ojca Honorata, zgromadzone pamiątki, książki a wśród nich pisma ojca Honorata i opracowania o Nim.

Otwarcie wystawy zgromadziło wiele znaczących osób z całego miasta. Począwszy od władz powiatowych i miejskich, poprzez dyrekcje większości szkół i ważnych instytucji aż do kapłanów pracujących na tym terenie i w okolicy. Przyjechali także bracia kapucyni z Zakroczymia. Obecna była siostra przełożona prowincjalna Lidia Janowska wraz z zarządem i z siostrami z Kobyłki.

W programie spotkania oprócz wielu ciepłych, bardzo życzliwych wystąpień ze strony organizatorów wystawy, władz miejscowych, księdza dziekana Wiesława Koska i brata Łukasza z Zakroczymia, była prezentacja multimedialna: Wyrosło i stało się wielkim drzewem, przygotowana przez siostrę Agnieszkę Kłosińską, mówiąca o drodze do świętości błogosławionego Honorata, jego patriotyzmie i zakonotwórczej działalności. Na uwagę zasługuje wystąpienie dziekana wydziału historii na Akademii Humanistycznej w Pułtusku pana profesora Radosława Lolo, który w swoich poszukiwaniach naukowych odkrył, że błogosławiony Honorat w drodze do sióstr kapucynek do Przasnysza był w Pułtusku i kolegiacie Pułtuskiej odprawił Mszę Świętą.

Nie zabrakło pieśni o Błogosławionym, błogosławieństwa Jego relikwiami i podziękowań, także ze strony siostry przełożonej prowincjalnej.

Całe spotkanie przebiegało w bardzo życzliwej atmosferze. Postać błogosławionego Honorata stała się bliższa temu środowisku, gdzie od ponad stu dwudziestu lat pracują nasze siostry.

gk

Zapowiedzi wydarzeń

Mariówka - Promień. Bezpłatny kurs komputerowy…

HONORATIANUM zaprasza…

Dom Generalny

Mariówka 3
26-400 PRZYSUCHA
tel. +48 48 675 17 28
 

Prowincja Płocka

Dom Prowincjalny
ul. Kościuszki 14
09- 402 PŁOCK
tel. +48 24 262 32 27

Prow. Sandomierska

Dom Prowincjalny
ul. Mickiewicza 7
27- 600 SANDOMIERZ
tel. +48 (15) 832 26 96
sanprow@poczta.onet.pl

Prowincja Siedlecka

Dom Prowincjalny
ul. Ogrodowa 16A
08-110 SIEDLCE
tel. +48 25 755 32 67
sluzki@sluzki.opoka.org.pl